fbpx
My Cart
0,00
My Cart
0,00
Blog
Na co pomaga miód Manuka

Na co pomaga miód Manuka? Superżywność i nauka.

Od pewnego czasu możemy spotkać się z określeniem żywności mianem superfoods. Czym charakteryzuje się taka żywność? Między innymi wysoką zawartością składników mineralnych, witamin, antyoksydantów i innych związków chemicznych mających korzystny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim superżywność odznacza się naturalnym pochodzeniem, a przykładowo zaliczamy do niej: soki, owoce, warzywa i miód. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na co pomaga miód Manuka?

Zacznijmy od tego, że miód Manuka również zyskał reputację “super żywności”, która może zniwelować wiele różnych dolegliwości. Jednak wielkie oczekiwania wymagają wielu dowodów. Przez długi czas nauka nie była pewna skuteczności i nie potrafiła jednoznacznie wskazać na co pomaga miód Manuka.

Szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat naukowcy z Nowej Zelandii oraz innych państw sprawdzają jakie właściwości zdrowotne posiada miód Manuka. Społeczność naukowa ujawniła, ponad wszelką wątpliwość, że istnieją w nim składniki, które mają bardzo istotne korzyści dla ludzi. Jednocześnie niektóre stwierdzenia pozostają poza zasięgiem lub są wciąż niepotwierdzone. Poprzez testowanie aktywności przeciwbakteryjnej znajdującej się w nektarze zaczęto interesować się Manuką.

Wszystko zaczęło się w latach 80-tych. Wtedy nowozelandzki profesor Peter Molan odkrył, że aktywność miodu z Manuki nie uległa zmianie pomimo usunięcia nadtlenku wodoru.

Laboratorium kontynuowało testowanie, chcąc wyjaśnić dlaczego tak się stało. Ostatecznie ustalono, że metyloglioksal (MGO) jest aktywnym składnikiem miodu Manuka. Zawartość MGO stymuluje działanie przeciwdrobnoustrojowe, które np. wspomaga leczenie chorego gardła i wzmacniania układ odpornościowy. Używanie miodu Manuka w celu uniknięcia przeziębienia stało się więc faktem naukowym.

Oczywiście, posiadanie jednej niesamowitej mocy nie jest wystarczające dla wszystkich i wielu nadal zastanawia się, czy Manuka może wstrzymać krótkotrwałą utratę pamięci u pacjentów z chorobą Alzheimera lub zapobiec cukrzycy. To wymaga czasu, testów i pieniędzy, co nie zapewnia natychmiastowej satysfakcji. Jak dotąd wiadomo, że nie ma żadnych negatywnych skutków dla miodu Manuka, a zatem włączenie go jako zdrowej, ale smacznej części twojej diety, na pewno zrobi wiele dobrego dla twojego ciała.

Leave your thought