fbpx
My Cart
0,00
My Cart
0,00
Blog

Czym jest oznaczenie miód Manuka MGO?

Miód Manuka MGO jest oznaczany ze względu na zawartość metyloglioksalu. Zatem czym jest tajemniczy metyloglioksal?

Metyloglioksal to związek, który powstaje w wyniku spontanicznej dehydratacji DHA (dihydroksyacetonu), występującego w nektarze pozyskiwanym z krzewów Manuka. Nie tylko miód Manuka MGO i UMF™ cechuje się obecnością tego związku, można go znaleźć w różnych miodach, jednakże jego stężenie jest wyjątkowo wysokie w tym produkcie. 

W jaki sposób powstaje metyloglioksal w miodach Manuka?

W trakcie badań nad miodami manuka odkryto pewną zależność: próbki, które przebywały w laboratorium więcej czasu miały większą zawartość metyloglioksalu. Zjawisko to wytłumaczalne jest faktem, że zapewniając odpowiednie warunki (temperatura oraz wysoka zawartość DHA) następują reakcje prowadzące do wzrostu metyloglioksalu.

Niestety, MGO można również wytwarzać syntetycznie. Z tego powodu Wilderness Valley stosuje testy i certyfikaty UMF™, aby zapewnić czystość i autentyczność naszego miodu. Podczas produkcji naszego miodu Manuka stosujemy okres leżakowania, który odpowiednio dobierają technolodzy i nadzorują, w celu wzrostu stężenia pożądanego składnika.

Warto wspomnieć, że gdy powstaje metyloglioksalu w trakcie leżakowania wytwarza się również związek HMF, czyli hydroksymetylofurfural. Jest to wskaźnik przegrzania miodu oraz jest szkodliwy dla konsumenta. Dlatego bardzo ważne jest, aby jego zawartość była ograniczona, poprzez skrupulatne kontrole i badania. Stąd też certyfikat otrzymany do oryginalnego miodu Manuka stanowi potwierdzenie dopuszczalnych norm stężenia tego związku.

Więcej na temat jakości i certyfikacji miodu Manuka dowiesz się tutaj.

Leave your thought